Kurkumina z piperyną

Kurkumina z piperyną  to połączenie kurkumy (Curcuma longa) i ekstraktu z nasion czarnego pieprzu (Piper nigrum). Połączenie tych dwóch składników świetnie sumplementuję dietę człowieka. Kurkuma ma właściwości wspomagające trawienie, a piperyna zwiększa zdolność wchłaniania sie kurkuminy przez organizm, wspomaga ona także funkcjonowanie i regulowanie pracy przewodu pokarmowego.

Kurkuma to pochodząca z Indii przyprawa, otrzymuje się ją z korzenia podobnego do imbiru

Kurkuma, która posiada intensywny smak i kolor oraz aromatyczny zapach od wieków używana była  w lecznictwie a także przy barwieniu tkanin. Niegdyś uważano także, że ma ona właściwości magiczne, robiono z niej amulety i talizmany. Współcześnie kurkumę stosuje się w  łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran. Piperyna ma podobna historię, ją także znano w zamierzchłych czasach, zwłaszcza na polu medycyny Dalekiego Wschodu.

Dzisiaj pewne jest, że substancja ta posiada szereg substancji leczniczych. W pierwszej kolejności posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjnie. W mniejszym stopniu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwdepresyjne.